Midrimaalaste avastusrännakud
Avaleht | Tutvustus | Juhend | Auhinnad | Osalejad | Sisestatud Matkad | ARHIIV
» sulge foto


Matkapäev Midrilindude rühmas ja nädala põnevamad tegemised.

Meie matkapäev oli 24.märtsil.Matkasime Luunja parki.
Enne matka arutasime lastega, mida me soovime näha ja mida põnevat me peale käimise ja vaatamise veel saaks teha. Lapsed soovisid kindlasti kiikuda, joosta ja puupeitust mängida. Õpetaja soovis leida sinililli, värve loodusest ja linnulaulu. Lapsed arvasid, et ka nendel soovidel pole midagi viga ja nii seadsimegi matkasammud pargi poole.
Matk pakkus meile hoopis rohkem:
• Nägime, uurisime luubiga kuidas õitseb sarapuu.
• Toomingal olid juba suured pungad(lapsed küll esialgu mäletasid, et see on kastanipuu, mille alt sügisel kastanimune korjasime. Siis võrdlesime kahe kõrvuti puu oksi ja pungi.
• Luunja kaupluse juures uurisime toonekure pesa. Suur lind = suur pesa. Toonekurg ei olnud veel lõunast tagasi.
• Jaanituleplatsil askeldas musta värvi lindude parv. Kes need on? Vastuse andis ühe sama värvi linnukese laul meie läheduses puu otsas. Selline vile kuulub vaid kuldnokale. Seda teadsid Johannes ja Rasmus, sest olime ühel õhtul lasteaia õuel koos kuulanud vilistamist ja seda järele püüdnud teha. Nüüd oli kõigil võimalik vilistada. Kuulasime – aga muid erilisi lauluviise ei kuulnud, oli ühtlane sädin.
• Jõudsime sinilillede kasvukohale. Olidki esimesed õied. Kes usub seda juttu, et sinilille lehed on veel eelmisest aastast ja nüüd hakkavad uued lehed kasvama? Kaevasime kaasa sinilille, et seda rühmas vaadelda. Kui lasteaeda tagasi jõudsime nägime, et lillepeenras õitseb väga palju sinililli. Need on sinna istutatud aastaid varem. Otsustasime, et selle sinilille viime ikka parki tagasi kasvama.
• Kõigel on oma värv. Lapse nimega paberilehele võtsime värviproove. Kummaline – roheline sammal ei annagi alati rohelist värvi, vaid jätab pruuni triibu. Muld on teistsugune pruun jne,
• Puupeituse mäng.
• Kändude uurimine – kännu keskel oli auk. Miks? Luunja parki korrastatakse ja vanad puud saetakse maha. Nad olid juba nii vanad ja haiged, et süda oli kõdunenud.
• Kiikumas käidud, joosti võidu laululavale, turniti veidi treppidel ja asusimegi tagasiteele.
• Põnev oli vaadata ekskavaatorite ja buldooseri tööd luhal – sinna tuleb puhkeala koos sadama ja ujumiskohaga.
• Roosiaia müüri ääres kasvav punane paju õitses.
• Leidsime veel ühe õitseva lille müüri äärest. Kohe ei teadnud, mis on lille nime. Taimede kukeaabitsa järgi parasiittaim käopäkk.

Rühmas valmisid töölehed: kleepisime värviproovi, joonistasime ilma ja mida me veel matkal nägime.
Osaleme projektis „Tere, Kevad!“ Nüüd saime plakatile märkida koos nähtud sinilille, kuldnoka, paju ja sarapuu õitsemise.

Sinilille teema oli kogu nädalal. Voolisime, maalisime, meisterdasime.
Lapsed valisid – kes soovib kirjutada, kes värvida ning siis esitleti teisele lasterühmale oma tegemise tulemust: suur sinilill seinal sai sõnakaardid ja nii said kõik teada kus on lillel õis, leht, vars jne.
Värvitud ja volditud sinililleõied panime veekaussi ning jälgisime õie avanemist valguse, soojuse ja niiskuse mõjul.
Sinilille matemaatika : loendasime sinililli. Mitu õit avanes? Mitu jäi järgi kui laps lilli korjas.(Kindlasti pidi vähe korjama, sest muidu võivad sinililled kaduda meie pargist); olime sipelgad, kes tassisid seemneid laiali ja nii külvasid uusi lilli. Mõõtsime „sinilille juure“ pikkust pliiatsi abil jms

Õppisime luuletuse, mille lugemise ajal pool rühma sumiseb mesilase kombel.

Sinilill
I. Särg
Sinilill ja mesilane.
Mesilane sinilill.
Kahekesi tuli kevad.
Sinikollane aprill.
Mängisime kuulamismängu. Kinniste silmadega laps leiab üles „sinilille“, millel on mesilane.
MIDRIMAALASTE AVASTUSRÄNNAKUTE KEVADNÄDAL ja VVV MATKAMÄNG

Luunja Lasteaias Midrimaa toimuvad 4 korda aastas loodusnädalad. Seekordse loodusnädala raames osalesime ka VVV matkamängus , sidusime tegemistesse ka teie poolt väljakuulutatud SINILILLE konkursi. Tööd sinna konkursile saatsid küll ainult koolieelikud ehk Midrimõmmide rühm (nii oli välja kuulutatud). Küll oli aga sinilill ka kõikide teiste rühmade läbiv teema. Nüüd aga pajatame teile oma tegemistest. Näitame teile meie tegemisi nii enne kui ka pärast matka, sest kõik see oli omavahel seotud üks põnev, tervislik ja peresid kaasav nädal.
Meie lasteaias on 7 rühma: Midrimõmmid, Midrilinnud, Midrihiired, Midrihobud, Midritriinud, Midrikutsud, Midrikiisud, kokku 134 last alates 1,6 aastastest kuni 7a koolieelikuteni. Kõik nad osalesid meie loodusnädala tegemistes, kaasasime ka pered. Siin see siis on:
ESMASPÄEV, 24.03. 2014
Ootame peredelt töid näitusele „SINILILL“ (koos lapsega välja lõigatud ja maalitud, kleebitud, õmmeldud, vilditud, kootud, heegeldatud, tikitud, naelutatud, sepistatud vm tehnikas)
Kell 09.00 räägib Thea Perm Eesti Ornitoloogiaühingust JÄÄLINNUST MLI rühmas ja kell 09.45 MM rühmas
Laste töödest koostasime suure näituse. Põnev oli see, et tööd olid tehtud erinevates tehnikates, igaüks neist omanäoline. Imetore on ka see, et lapsevanem koos lapsega oli veetnud toreda koosolemise tunni ja see oli selle tegevuse kõige suurem kasutegur.

TEISIPÄEV, 25.03.2014
FILMIHOMMIK avastustoas: „Jäälind“
Lapsed käisid rühmade kaupa hämaras lasteaia saalis nn hommikukinos, kus näitasime neile katkendit 20. jaanuari saatest „Osoon“, kus näidatakse ja räägitakse jäälinnust, Eesti aasta linnust 2014.
Orienteerumine peredele Luunja pargis (õhtupoolikul lasteaiast minnes leida pargis kontrollpunktid ja tuua kolmapäeva hommikuks rühma lahendus).
Peitsime Luunja mõisaparki 5 kontrollpunkti, kust pere sai võtta väikese pildikese. Eesmärk oli vanemad koos lastega tuua varakevadisse loodusesse, värskesse õhku jalutama, jooksma, ühist aega veetma, kevade tunnuseid leidma. Kodus tuli aga leitud pildikesed värvida ja nendest kujundada üks tore pilt. Rühmades on perede loomingust näitused. Ligi 50 peret käisid sel õhtupoolikul Luunja pargis jalutamas.

KOLMAPÄEV, 26.03.2014
Küsimus peredele koduseks arutlemiseks: MIKS ON METSAS KÕVERAID PUID ROHKEM KUI SIRGEID? (Vastus anda rühma suuliselt või kirjalikult reede hommikuks)

Rühmade postritel on välja pandud arvukad vastused põnevale küsimusele. On toredaid lapselikke arvamusi, samas ka tõsi-täiskasvanulikke, isegi teaduslikke seletusi. Siin mõned laste arvamused:
• Puu otsib vaba ruumi kasvamiseks (teine puu on ees);
• Rasked lumehanged „koolutavad“ noori puid“,
• Väike puu ei saa suurte all sirgeks kasvada;
• Seda teevad tuul ja päike: päike kõrvetab ära ja tuul puhub kõveraks;
• Palju puid peab varjus kasvama. Päikese poole kummardudes kasvavadki nad kõveraks;

Kevadine MATKAPÄEV rühmadele toimub kas esmaspäeval, teisipäeval või kolmapäeval. Osalemine VVV matkamängus.
Lasteaias on 7 rühma 134 lapsega ja nii valis seekord iga rühm endale jõukohase matkamarsruudi. Kõige kaugemal, Emajõe ääres käisid koolieelikud – midrimõmmide rühm. Lastel oli põnev vaadata, kuidas jõe-äärne metsik pajuvõsa on tundmatuseni muutunud, kuidas inimese poolt rajatav tehiskeskkond peale tungib. Nimelt rajatakse Emajõe äärde uut paadisadamat. Teised rühmad käisid Luunja lähiümbruses, pargis, kõige väiksemad roosiaias. Leiti saabuva kevade märke, jälgiti inimtegevuse jälgi looduses (keskkonna reostus) ja toodi kaasa looduslikku materjali metsavana meisterdamiseks.

NELJAPÄEV, 27.03.2014
Alates kella 10.30 rühmade MEISTERDAMINE õuealal: puupakust jm looduslikust materjalist METSAVANA

REEDE, 28.03.2014
Peredelt ootame vastust küsimusele puude kohta.
Alates kella 10.30 rühmadel oma õpperaja punktides erinevaid valdkondi haarav LÕIMITUD ÕUESÕPPETEGEVUS. (Õuesõppekasti kasutamine, täiendamine ja korrastamine).

Meie lasteaia õuealal on igal rühmal oma õuesõpperaja punkt, kus saab tegutseda. Nii toimuski seal õpetaja juhendamisel lõimitud erinevaid valdkondi haarav õuesõppetegevus.
Nädala tegemistest toimus igal õhtul ka lapsevanematele tagasisidestamine. Rühmade stendidel täiendati koos lastega iga päev postrit, mõistekaarti vmt. Selle abil sai laps vanemale näidata ja seletada, mis lasteaiapäev täna põnevat pakkus.
Pärast matka meisterdasid ja maalisid lapsed, mida huvitavat looduses nägid ja kuulsid. Täiskasvanud aga õppisid ühe lasteaiaõpetaja juhendamisel, kuidas plastpudelist sinililli meisterdada. Valmis töödega kaunistasime lasteaia väravad.

Kokkuvõtte koostas Luunja Lasteaed Midrimaa õppealajuhataja Lia Raat.





•	Kändude uurimine – kännu keskel oli auk. Miks? Luunja parki korrastatakse ja vanad puud saetakse maha. Nad olid juba nii vanad ja haiged, et süda oli kõdunenud. Uurime sarapuud.Leidsime sinilille!Roosiaia ääres kasvav paju õitseb!
Jälgime õie avanemist valguse, soojuse ja niiskuse mõjul.Millest koosneb taim?Midrilinnud oma rühma õuesõpperaja lindude punktis uut kuldnokkade pesakasti uurimas.Õuesõpe - mänguhoos
Tööleht ja värvid otse loodusest!Matkalt toodud looduslikust materjalist metsavana on valmis.Lapsevanematele andsime iga päev oma tegemistest teada seinal oleva postri kauduToonekurg pole veel lõunast tagasi!
Matkal nähtu ja kogetu meisterdamine rühmas (sinilill)Eesti ornitoloogiaühingust Thea Perm tutvustab lastele jäälinduMidrimõmmid, meie koolieelikud uurivad, mida inimene on Suure Emajõe kaldal pajuvõsaga teinudKuidas veel täpsemalt näha?
Midrilinnud uurivad, mis taim see on.Midrihobud matkahoosKes või mis peidab end kuuse all?Suured midrid õpivad liikumisõpetaja Pille juhendamisel plastpudelitest sinililli tegema
Midrimõmmide õuesõppetegevus - putukauuriminePisikesed putukaotsijadMidrihiired avastavad, et õues on kõige parem meestetöid harjutadaMidrikutsudele meeldib õues mängida ja õppida
Näpud mulda!Suured ja väikesed midrid on valmis matkal kogutud looduslikust materjalist metsavanasid meisterdamaTeeme veel uhkemaks!Meie, midrihiired ja meie metsavana!
Midrilindude metsavanaMidrimõmmide metsavanaMidrihobude metsavanaMidritriinud näitavad lapsevanematele nõnda oma toimetusi
See on perede maalitud- meisterdatud sinililletööde näitusMidrikutsude rühma infostend - sinilill lapsevanematelePered käisid Luunja pargis orienteerumas, kontrollpunktidest leitud pildikestest aga kujundati kodus perega ühine tööMidrihiirte stend peredele - kogu info matka ja muude loodusnädala ürituste kohta
Pärast matka voolisid lapsed sinililli, seda mida matkates märkasidMidrihobude tagasiside matkast ja loodusnädalastMidrimõmmide tegemised loodusnädalal
Avaleht | Tutvustus | Juhend | Auhinnad | Osalejad | Sisestatud Matkad | ARHIIV